Milníky play-off: To by šlo!

Radek Bařina • 26.02.2017

Jak základní část skončil, tak play-off začal. Tým VHK ROBE Vsetín ukázal hned v prvním zápase play-off sílu a na rozdíl od svých konkurentů, kteří v úvodním čtvrtfinále vesměs klopýtli, předvedl suverénní výkon. Kopřivnice přitom rozhodně nedorazila na Lapač v odevzdané náladě, její nadšený nástup ale Valaši odrazili a nakonec dokráčeli k jednoznačnému vítězství – jednomu z nejvyšších v historii vsetínských play-off.

Klíčový okamžik: Úvodní branka zápasu

Na Lapač dorazila jiná Kopřivnice než ve středu. Nebo to tak alespoň v úvodních minutách vypadalo. Hosté do zápasu vlétli s velkým nasazením a důrazným napadáním a dobrou hrou ve středním pásmu dělali Vsetínu problémy. Připravili si dokonce několik nebezpečných příležitostí, ty ale nevyřešili příliš dobře. V desáté minutě se ale Vsetínským přeci jen podařilo prorazit defenzívu soupeře a ujmout se vedení. Vstřelená branka Valachy viditelně uklidnila, už o tři minuty později zvýšili na 2:0 a s hosty bylo zle. Jejich hra se začala hroutit jako domeček z karet a nakonec opustili Vsetín s výpraskem.

Hvězda: Lukáš Finsterle

Jak zaručeně poznáte, že začíná play-off? Podle toho, že na lede září Lukáš Finsterle! Snad všichni máme v paměti jeho skvělé výkony v loňských vyřazovacích bojích a po prvním čtvrtfinále to vypadá, že obdobnou fazónu chytil Finsterle i letos. Už ve středu si svou formu nanečisto otestoval hattrickem a v sobotu stejnému soupeři zasadil smrtící KO. Vsítil sice „jen“ dvě branky, o to důležitější ale byly. V 10. minutě to byl právě on, kdo otevřel skóre duelu chytrou střelou na bližší tyč a o tři minuty později přidal trefu číslo dvě. Když v úvodu druhé třetiny ještě připravil gól Lukovi, bylo o hvězdě prvního duelu jasno.

Smolař: René Fendrich

Brankářská jednička Kopřivnice asi nebude mít Vsetín za své zaslíbené místo. Už ve středu tu inkasoval 8 gólů a v úvodním čtvrtfinále jeho noční můra ještě vygradovala. V brance totiž vydržel jen 15 minut, po třetím gólu z hole Čecha totiž rezignovaně zamířil na střídačku. Přitom do té doby si připsal několik kvalitních zákroků a vyčítat si mohl snad jen úvodní gól Finsterleho, který propustil na bližší tyč. Fendrichovu trápení na Lapači však ještě neměl být konec. Ve třetí třetině se do branky vrátil... a během pěti minut inkasoval za průchozí obranou Kopřivnice další dva góly. O chvíli později navíc schytal ránu kotoučem do masky, která mu zřejmě zajistila brzkou návštěvu zubařského křesla. Fendrich to však nevzdal, zápas dochytal a několika skvělými zákroky se postaral o to, že Vsetín nedosáhl dvouciferného výsledku… náladu mu to však asi příliš nezlepšilo!

Zklamalo: Desítka odolala

Těžko dnes seriózně mluvit o nějakém zklamání. Vsetín odehrál velmi dobrý zápas a ani hosté si přehnanou kritiku nezaslouží. K utkání nastoupili s velkým nasazením, a že nakonec nedokázali odolávat vsetínské kvalitě, není žádná ostuda. Zklamáním tak může být snad jen to, že ani tentokrát nepadla kýžená desítka, kterou tribuny natěšeně vyvovávaly už od poloviny zápasu. Šance přitom byly, za stavu 9:0 spálili Vsetínští minimálně pět tutovek. Desátá trefa jim zkrátka nebyla souzena. Není to však podstatné, v play-off se hraje na výhry, ne na skóre. Škoda to ale je, desátý gól by totiž přinesl historický zápis.

Číslo dne: 9

Podruhé se své historii dokázali zelenožlutí zvítězit v utkání play-off o 9 gólů. Poprvé se tak stalo v sezóně 1996/97 v památném prvním semifinále, v němž Vsetín přejel Pardubice 10:1. Nezapomenutelný zápas tehdy odehrál Tomáš Sršeň, autor pěti branek. Přesně o 20 let později Valaši tento výkon vyrovnali. A obešli se i bez pětigólového střelce, stačilo jim totiž několik dvoubrankových hráčů.

Zaujalo: Tři dvougóloví střelci

Prvních šest branek VHK zařídili jen tři hráči. Úvodní dva góly obstaral Lukáš Finsterle, trefy 4 a 5 zařídil Vladimír Luka a jeho zásahy byly orámovány trefami Filipa Čecha. Ten už doléčil bolavé rameno, které ho trápilo v průběhu základní části, takže mohl všem přítomným naplno ukázat, jakou má ránu. Po jeho projektilech od modré se kopřivničtí brankáři jen bezmocně ohlédli. Vladimír Luka znovu předvedl, že se tváří v tvář gólmanovi obvykle nemýlí a je mu v podstatě jedno, zda se jedná a klasickou herní situaci nebo trestné střílení. A Lukáš Finsterle nejprve předvedl chytrost, když místo očekávané přihrávky vystihl skulinu v gólmanově postoji a poté chladnokrevnost při zakončení z mezikruží. Všichni tři dvougóloví střelci zkrátka naplno předvedli své kvality a nasměrovali Vsetín na cestu za 1. výhrou.

Následuje: Poprvé do Kopřivnice

Na tahu je Kopřivnice. Druhý zápas série se totiž odehraje na jejím ledě a to v pondělí od 18:00. První zápas sice dopadl jednoznačným výsledkem, doma ale budou Severomoravané rozhodně nebezpečnější. Ostatně, Vsetín si už v základní části vyzkoušel, že výhra na kopřivnickém zimním stadiónu rozhodně nepřichází zadarmo. Čekat se dá i bouřlivá atmosféra, o níž se kromě Vsetínských jistě postarají i domácí, kteří patří mezi nejlepší fanouškovské tábory v soutěži.

Očekávání: Dokáže Kopřivnice zaskočit favorita?

Dá se předpokládat, že domácí do zápasu nastoupí podobně, jako dnes na Lapači. Kopřivničtí už před sérií prohlašovali, že by moc rádi Vsetín alespoň ve svém domovském stánku potrápili, nyní k tomu tedy budou mít příležitost. Do zápasu jistě půjdou s maximálním nasazením, a dokud jim budou stačit fyzické síly, budou hodně nepříjemní. Dopitovi svěřenci tedy rozhodně nesmí nic podcenit. A také se nesmí nechat zbytečně vyprovokovat a rozhodit soupeřovými hráči. Už první duel ukázal, že Severomoravané mají v kádru hokejisty, kteří se svým rivalům umí dostat pod kůži.

Předzápasové novinky: Žádný důvod ke změně

Valaši dohráli zápas kompletní, všichni hráči podali kvalitní výkon, zdá se tedy, že vsetínští trenéři nebudou mít potřebu do sestavy příliš zasahovat. Ani u Kopřivnice se asi žádné velké změny čekat nedají. Uvidíme, zda se do její sestavy vrátí zkušený Martin Tomášek, který v prvním čtvrtfinále chyběl. V bráně 8. celku po základní části nejspíš znovu dostane důvěru Fendrich, který ani přes pět inkasovaných gólů určitě nezklamal.