Trenér Hlobil: Chceme se probít alespoň přes první kolo

Václav Trávníček • 25.02.2013

Mají dobře poskládaný mančaft, ale při letošní vyrovnanosti soutěže se dá hrát s každým. Tak hodnotí vsetínský kouč Viktor Hlobil celek Poruby - soupeře svých svěřenců pro čtvrtfinále. Valaši po základní části skončili na 5. místě a proto začnou první kolo play-off na ledě ostravského klubu. S přípravami začnou v úterý v podvečer. „Je potřeba naladit formu tak, aby gradovala právě se startem série,“ tvrdí lodivod Vsetína v pauze mezi koncem základní části a vypuknutím vyřazovacích bojů.

Trenére, jak hodnotíte uplynulou základní část?
Během léta se nám obměnila v podstatě celá obrana, takže vstup do soutěže jsme neměli bůhvíjaký. Kluci se vzadu nejprve trochu trápili, ale postupem času se do toho dostali a naše obrana se stabilizovala. Výsledky i předváděná hra byly s průběhem sezony stále lepší. Nicméně nás mrzí, že jsme nedosáhli na čtvrté místo, abychom začínali play-off na domácím ledě. Myslím, že jsme se od této pozice sami odstřihli v utkání ve Valašském Meziříčí, kde jsme ještě krátce před koncem vedli, ale nakonec jsme zápas ztratili.

Venkovní zápasy obecně se letos týmu příliš nedařily. Čím si to vysvětlujete?
Nevím. Přístupem hráčů to určitě není. Snažili jsme se neuspokojivou bilanci z venkovních utkání zlomit, měnili jsme systém hry, ale nepomáhalo to. Při letošní vyrovnanosti soutěže hrály všechny týmy doma daleko lépe, než jak tomu bývalo v předchozích sezonách. Mnoho bodů se obecně z venku nevozilo, byť my jsme jich dovezli ze všech týmů po Valašském Meziříčí nejméně. Na druhou stranu jsme společně s Havířovem patřili v domácím prostředí k nejlepším. Venkovní ztráty nás však mrzí. Mnohdy jsme nehráli špatně, jen jsme zkrátka nedosáhli na body. To byl jeden z důvodů, proč se nám také nedařilo stoupat tabulkou nahoru a stále jsme se pohybovali někde v jejím středu.

Jaké další důvody byste mohl jmenovat?
Nechci se vymlouvat, ale ani jeden zápas jsme neodehráli v plné síle. Vždy nám někdo chyběl a my museli někdy improvizovat a zkoušet nové věci. Když se k týmu připojil útočník Marek Dubec, rovněž se brzy zranil. Opakuji ale, že i tak jsme měli získat víc bodů u soupeřů. Napadají mne minimálně dva zápasy, které jsme měli dobře rozehrané a zbytečně jsme je vlastní nedisciplinovaností ztratili.

Udělal byste zpětně něco jinak?
Před sezonou jsme se snažili kádr vhodně doplnit a to zejména v obranných řadách. Jenže příliš beků v regionu není. Oslovili jsme některé zkušené hráče, ale buď byli pracovně zaneprázdněni, nebo už se hokeji věnovat nechtěli. Je to škoda, protože především v útoku jsme měli docela dobrou kvalitu. I když jde o mladíky, je potřeba, aby hráli a získávali zkušenosti do dalších let. Ale jestli bychom udělali něco vyloženě jinak? To asi ne.

Nakolik týmu pomohlo angažování navrátilce Davida Hodi v závěru základní části?
Obrana se v průběhu soutěže zkvalitnila už příchodem Patrika Vrány, jehož výkony postupem času rostly a defenzíva pak šlapala dobře. Patrik ale následně odešel a měli jsme štěstí, že jsme tou dobou už měli k dispozici Davida Hoďu, jinak bychom měli v obraně problém. David je poctivý defenzivní bek, který na ledě nechá maximum. S juniorskými obránci na play-off nebudeme moct počítat, protože je čeká baráž o extraligu. I proto jsme rádi, že můžeme využít Davidových služeb.

Mezi posledním utkáním základní části a prvním kolem play-off je více než týdenní pauza. Považujete to za výhodu, nebo nevýhodu?
To se pozná až v sobotu. Soutěž je velmi dlouhá a náročná. Kluci chodí do práce a hokej hrají ve středu a o víkendu, což není jednoduché. Neměli vůbec žádné volno a čas si odpočinout. Zatímco extraliga a první liga měly reprezentační přestávky, na naši soutěž se nevztahovaly. Hráli jsme pořád. Kluci neměli příležitost svá zranění a nemoci ani pořádně doléčit, takže věřím, že nám tahle pauza spíše přijde vhod. Přípravu na play-off zahájíme v úterý.

Jakým způsobem se budete na Porubu připravovat?
Jsme si plně vědomi, že nás čeká vyvrcholení sezony. Zápasy play-off budou mít úplně jiný náboj a nasazení. Na trénincích se budeme soustředit především na přesilovky a bránění pásma. Těmto činnostem se věnujeme dlouhodobě, ale nyní je potřeba to oprášit a naladit formu tak, aby gradovala se startem vyřazovacích bojů.

Co je největší zbraní Poruby?
Kvalitní gólman a vyrovnanost všech formací. Mají dobře poskládaný mančaft, kdy mladé kluky doplňují starší a zkušenější hráči. Navíc disponují zkušeným koučem Tomášem Sršněm, který si coby hráč rovněž něčím prošel. V tom má Poruba rovněž sílu.

S čtvrtfinálovým soupeřem máte dlouhodobě pozitivní bilanci, ovšem všichni fanoušci si pamatují podzimní dvojutkání tabulkových sousedů, kdy vzájemný střet nedopadl pro Vsetín příliš dobře. Znamená to pro vás vztyčený prst?
Neřekl bych. Ve zmiňovaných duelech jsme sice prohráli 3:2 a 3:0, ale v dalších třech utkáních jsme brali pokaždé všechny body. Nesmíme zapomenout ani na první kolo, kdy jsme v Porubě zvítězili na samostatné nájezdy. Je však pravda, že ostravský celek šel v posledním období hodně nahoru. Nicméně při vyrovnanosti soutěže věříme, že se dá hrát s každým. Ostatně, v play-off může kdokoliv vyhrát a zároveň kdokoliv prohrát.

Poruba se každopádně nemůže pyšnit velkou fanouškovskou podporou a minimálně k prvnímu utkání do Ostravy připravují vsetínští fanoušci výjezd. Může to být pro vás velká výhoda?
Věřím, že ano. Už během základní části jezdila do Poruby spousta našich fanoušků. Skvělý byl třeba vzpomínaný první zápas, který jsme zlomili možná jen díky nim. Doufáme, že nám jejich podpora pomůže. Do play-off jdeme s cílem probít se alespoň přes jeho první kolo.

Jak se hráči připravují na čtvrtfinále?

Co bude na soupeře z Poruby platit?

Jakou taktiku naordinují svým svěřencům trenéři?

V jaké formě se nachází ostravský celek?

Sledujte pozorně naše stránky!