Zemřel dlouholetý vsetínský trenér Stanislav Paleček

Klub • 25.02.2021

V sobotu 20. února ve věku nedožitých 81 let zemřel Stanislav Paleček. Někdejší hráč a později úspěšný trenér působil u vsetínské mládeže i A-týmu zejména v 70. a 80. letech. Byl prvním trenérem, kterému se na Valašsko podařilo přivést nejvyšší hokejovou soutěž - dorosteneckou první ligu. VHK ROBE Vsetín vyjadřuje rodině Stanislava Palečka nejhlubší soustrast.

Stanislav Paleček se narodil 7. května 1940. Ve vsetínském klubu působil od poloviny 50. let, nejčastěji hrával na pozici středního útočníka. Své poslední utkání sehrál 1. února 1958. O tři dny později se mu stal na pracovišti ve Zbrojovce úraz, po kterém následovala amputace pravé ruky. Paleček však na hokej nezanevřel, právě naopak.

I s velkým handicapem se vrhl do trenérské práce. Začal u mládeže a v sezoně 1973/1974 mu bylo svěřeno dokonce první mužstvo. O rok později se přesunul znovu k dorostencům a dokázal téměř nemožné. V sezoně 1974/1975 jeho svěřenci postoupili do 2. ligy a tu v následujícím roce dokonce vyhráli. Poprvé v historii se tak ve Vsetíně mohla hrát nejvyšší hokejová soutěž - tehdejší první dorostenecká liga.

Přestože trenérský post A-týmu Zbrojovky nebyl jeho šálkem čaje, objevil se na něm znovu, nejprve jako záskok, v první polovině 80. let, kdy se Vsetínští snažili postoupit z krajského přeboru. V sezoně 1983/1984, kterou absolvoval jako trenér celou, vytáhl Zbrojovku až na druhé místo za Kopřivnici, jež neztratila v soutěži ani bod.

Palec, jak mu svěřenci přezdívali, byl trenér nekompromisní a tvrdý, ale mužstvo dokázal stmelit, šlo za ním, byl zkrátka jedním z týmu. Zápasy prožíval velmi emotivně a z hráčů dokázal vyždímat maximum.

Stanislav Paleček zemřel v sobotu 20. února 2021. Čest jeho památce.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov