Zhodnocení základní části aneb junioři před branami play off

Kristýna Guricová • 25.02.2007

V s e t í n - V sobotu odehráli vsetínští junioři na ledě Jihlavy poslední utkání základní části a teď mohou jen pomalu vyčkávat a připravovat se na start vyřazovacích bodů, do kterých tým žlutozelených nastoupí jako 2.nejúspěšnější celek moravské skupiny. Než se tak ale stane, přinášíme vám shrnutí za celou sezónu, v jejíž základní části si junioři počínali velmi dobře.

V první čtvrtině se Vsetínským dařilo na výbornou. Dokázali kromě Mory Olomouc, která vyhrála o jednu branku v poměru 3:2, porazit všechny své soupeře ve skupině. Nejvyšší vítězství si Valaši připsali hned v úvodním utkání, ve kterém pokořili Sarezu Ostrava 5:0 a brankář Jure Verlič si také připsal první utkání s čistým štítem. I následující tři zápasy jen potvrdili vsetínskou formu, když Valaši postupně deklasovali Třinec, Jihlavu i Vítkovice. V případě Třince se jednalo o výhru 7:3 a ve zbývajících dvou utkáních bylo konečné skóre Vsetína o tři branky vyšší než výčet soupeřův. Kromě duelu s Olomoucí však juniory potrápila také Opava, se kterou museli Valaši válčit až do samostatných nájezdů, které však ve prospěch Vsetína rozhodl Martin Podešva.

Druhá čtvrtina extraligové soutěže nezačala na rozdíl od té první pro Vsetín příliš dobře. Hráči Sarezy Ostrava se snažili vrátit Vsetínu vysokou porážku z úvodu sezóny a po dlouhém boji se jim nakonec podařilo Vsetínské porazit na samostatné nájezdy. Juniorce jako by do dalších bojů trochu scházelo sebevědomí a v následujících 5 utkáních se muselo třikrát rozhodovat až při samostatných nájezdech a na výhru s Třincem bylo 60 minut základní hrací doby taktéž málo. Za devět utkání v řadě však i přes drobná zaváhaní přibylo na vsetínském kontě dalších 13 bodů, což Valachy zařadilo na druhou příčku v moravské skupině, kterou si žlutozelení dokázali s drobnými výkyvy udržet až do konce základní části.

Na konci října se také rozdávaly nominační pozvánky na reprezentační turnaj dvacetiletých a po jedné z nich obdrželi obránce Radim Ostrčil a útočník Marek Knebl. Pouze o tři dny později byli do reprezentačního celku hokejistů do 18-ti let povoláni také Matěj Stříteský a Daniel Vrdlovec, jako náhradníci pak byli určeni i další vsetínští hokejisté: Michal Fabián a Ondřej Švaňhal.

Extraliga však pokračovala dále a začátkem listopadu reprezentoval Jure Verlič Slovinsko na Mistrovství světa a na 6 kol se tak do brány postavil Jaroslav Němec, který vynikl především v utkání s Jihlavou, kdy vychytal svoji první nulu a Vsetín zvítězil vysokým rozdílem 8:0. Olomouc, Opava, Zlín a Havířov však v dalších zápasech v řadě za sebou Vsetínské porazili. Pak přišlo jedno světlé kolo s Kometou, ale poté padl na juniorské gólmany splín a Verliče s Němcem v brance vystřídal teprve sedmnáctiletý Hynek Kůdela, který si k juniorům odskočil z dorostenců.

To už se však extraliga přehoupla do poslední čtvrtiny základní části a o slovo se znovu přihlásila reprezentace, jejíž trenéři na konci ledna nominovali jako náhradníky do výběru dvacetiletých pro Turnaj pěti v Rusku Martina Podešvu a Erika Hrňu. O pár dní později se se Švédskem v utkání reprezentantů do 17 let prosadil Matěj Stříteský, který tak pomohl Česku k výhře 3:1. V té době se žlutozeleným začalo opět blýskat na lepší časy a do konce základní části už neprohráli ani jedno utkání. Po té však extraliga juniorů pokračovala ještě devítikolovou nádstavbovou částí. Vsetín sice první tři utkání s Třincem, Zlínem a Vítkovicemi prohrál, ale ve zbytku nádstavby zůstal neporažen a zajistil si tak 2.místo v moravské skupině.

Předběhnout žlutozelené v tabulce dokázal jen suverénně hrající Třinec, který získal v celkovém součtu 93 bodů, Vsetín jich vlastní 89. Vsetínským juniorům se v základní části z celkové počtu 45 utkání podařilo vyhrát 24 a i v dalších 6 zápasech si připsali body za vítězství v prodloužení. Zbývajících 15 duelů nebylo pro žlutozelené nejšťastnějších, ale i tak si v pěti z nich připsali alespoň bod. Konečné skóre je 200:145. Nejlépe se Vsetínu hrálo proti Kometě, kterou porazil ve všech pěti vzájemných utkáních, čtyřikrát pak zdolal Jihlavu. Pro zbývající soupeře platilo pravidlo – dvě prohry, tři výhry.

Vsetínskou svatyni v základní části sezóny 2006/20007 hájil především Jure Verlič, ale záda mu úspěšně kryli i náhradníci Kůdela s Němcem. Zhruba od 30.kola se v brance pravidelně po pěti kolech střídali Verlič s Kůdelou, který plnil své povinnosti i za dorostence. Jure Verlič tedy odchytal celkově 30 zápasů, ve kterých jeho úspěšnost zakotvila na 90,23 % a průměrný počet obdržených branek na utkání je 3,17.

Velkým individuální úspěchem je také vítězství Marka Knebla v kanadském bodování celé juniorské extraligy. Ve 44 odehraných utkáních si připsal celkem 68 bodů (39+29). Do 17.místa tohoto bodování se prostříleli i Martin Podešva 50 bodů (29+21) a Erik Hrňa 46b. (24+22).

Extraliga juniorů - skupina B, po základní části

1. 	J Třinec		45	208:126	      93