Za výkonem Vehviläinena byl příjezd jeho přítelkyně

Aleš Koňařík • 13.10.2006

V s e t í n – Když ve 24. minutě bojovného zápasu s Pardubicemi vyřadila brankáře Štefla ze hry Pivkova dělovka, musel mezi tyče chtě nechtě finský náhradník Simo Vehviläinen. Ten měl do té chvíle za sebou jen nepovedenou dvacetiminutovky v utkání s Litvínovem, při kterém si poprvé sáhl na puk, až když dva před tím skončily za jeho zády. Historie se tentokrát neopakovala. Vehviläinen dokázal odolat nájezdu kanonýra Petra Sýkory a tato situace se nakonec ukázala být pro celý zápas klíčová. Vsetín dokázal duel otočit a finský sympaťák se tak mohl radovat ze svého prvního vítězství v extralize.

„Je to docela obtížné naskočit do zápasu, když sedíš studený na lavičce,“ povídal po utkání hovorný Skandinávec. „Dobré na tom je pouze to, že nad tím ani nemůžeš moc přemýšlet a musíš se snažit koncentrovat na svůj výkon.“

Což, jak přiznal, se mu zrovna dvakrát nepovedlo v utkání s Litvínovem. „Měl jsem to pořád někde v hlavě, to je jasné. Ale jak už jsem říkal, je rozdíl se na zápas připravit, když chytáš od začátku, než když jdeš mezi tyče v průběhu utkání. Minule mi to fakt nesedlo, dneska to bylo naopak. A to je dobře pro celý tým,“ zářil nástupce Sasu Hoviho.

Jsem šťastný. Ale byl jsem ještě víc, když za nou přijela přítelkyně a i proto se mi zápas povedl.
— Simo Vehviläinen.
Vehviläinen měl během přípravy očividné problémy se samostatnými nájezdy, v nichž rozhodně nijak neoslnil. I proto si Simo liboval, jak mu na sebevědomí přidal úspěšný zákrok proti málokdy omylnému Sýkorovi. „Problémy jsem měl hlavně proto, že oproti Finsku tady hrají více techničtější hráči. Stačilo udělat první pohyb a hned přišla klička a gól do prázdné branky. Musel jsem a musím si na to pořád ještě zvykat, ale myslím, že už je to trochu lepší,“ vysvětloval.

Domácí ve třetí třetině předvedli zodpovědnou hru ve svém pásmu a Vehviläinen neměl mnoho práce. „Ve třetí části hráli kluci opadu výborně v obraně a díky tomu to pro mě bylo docela jednoduché,“ pochvaloval si Simo. „Na druhou stranu člověk musí počítat s tím, že potom, co na něj dlouho nic nešlo, může přijít brejk a všechno je v pytli. Ale kluci bojovali asi i proto, že věděli, jak málo toho mám odehraného.“

Vzhledem ke zranění Martina Štefla je možné, že Vehviläinen dostane šanci i v neděli pro proti Spartě. „Doufám v to. Bylo by to poprvé, kdy bych chytal od začátku a měl tak dost času se na utkání psychicky připravit,“ přeje si třiadvacetiletý Fin, pro kterého byl pátek třináctého jeho šťastným dnem. I když ne úplně nejšťastnější:

„Ještě lepší byl totiž ten, když mě přijela navštívit přítelkyně, což mělo asi na příčinu, že se mi dneska zápas povedl. Jenže bohužel už zase musela odjet, takže si nejsem jistý, jestli zase nepůjdu s formou dolů,“ rozesmál se Vehviläinen.