Dopita: Letos jsem už hrál i lepší zápasy

Václav Trávníček, Aleš Koňařík • 12.11.2003

V s e t í n – Vzpomínáte? Předloni na jaře ve finálovém souboji čtyřikrát pokořil sparťanského brankáře Petra Břízu a vybojoval pro Vsetín poslední titul. V zápase jednadvacátého kola dal vsetínským fanoušků poprvé poznat, jaké to je, když sází branky jejich týmu. Jiří Dopita.

Předvedl se v plné kráse a hattrickem skalpoval svůj bývalý tým. Mužstvo, se kterým získal pět mistrovských titulů. „Vzpomínám na ty roky tady moc rád, ale je to všechno pryč. Teď hraji v Pardubicích a musím se snažit o co nejlepší výkony v jejich dresu," říká sám Dopita. V úterním duelu si připsal čtyři body do kanadského bodování. Takový kousek se mu nepovedl již dlouho. „Už si přesně nepamatuji, kdy jsem v naší lize získal hattrick. Bylo to ale určitě v dresu Vsetína,“ konstatuje. Stalo se tak ve zmíněném finálovém klání se Spartou.

Po následné nepříliš úspěšné zámořské anabázi se letos na začátku roku rozhodl pro návrat domů. Pomohl olomouckému klubu k postupu do I.ligy. Poté čekal a zvažoval nabídky. Nakonec kývl ambiciózním Pardubicím. „Na rok jsem se upsal a chci pro mužstvo udělat maximum,“ komentuje svůj comeback někdejší vsetínský kapitán a čestný občan města Vsetína Dopita.

„Na Jirkovi byla vidět chuť do hry, po prvním gólu si začal víc věřit.V předchozích zápasech se také dostával do šancí, jen v koncovce se mu příliš nedařilo. Dnes mu to konečně vyšlo. Věříme, že v těchto výkonech bude pokračovat i nadále,“ dodal k jeho výkonu trenér Jiří Seidl.

Na začátku ročníku se rozjížděl velmi pomalu. „Ani dnes jsem ze své hry neměl příliš dobrý pocit, ale dal jsem tři góly a ještě přidal nahrávku. Jindy jsou zápasy, kdy připravím pro kluky spoustu šancí, ale góly z toho nejsou. Někdo si pak může myslet, že jsem hrál špatně. U mě je to vyloženě o pocitu. Myslím si, že jsem letos odehrál už i lepší zápasy, ale dnešek mi určitě pomůže a doufám, že můj výkon půjde nahoru,“ nechal se slyšet po vítězném klání se Vsetínem.

Dopita v poslední době příliš nekomunikuje s médii, většinu novinářů odmítá. K fanouškům však zůstává stále uctivý. I ve Vsetíně se dlouho trpělivě podepisoval a fotil se svými příznivci, kterých má na Valašsku stále pěknou řádku.

Zatímco Pardubice si vítězstvím na Vsetíně upevnily první příčku, předposlední Vsetín má zcela jiné starosti. V pátek jej čeká utkání s Libercem o „černého Petra“ – poražený spočine na extraligovém dně. V případě Vsetína vůbec poprvé za svého působení v nejvyšší soutěži. I proto došlo ke změnám v mužstvu, v zápase proti Pardubicím se v každé z formací objevila nová tvář. Prosadil se pouze Jaroslav Mareš, který vyrovnal na 3:3.

„Po prohraném zápase se přínos nových hráčů hodnotí špatně. Nechtěl bych zacházet do diskusí, zda jsou nám hráči, kteří v jiných klubech nehrají, schopni pomoci. Jarda Mareš ukázal, že je šikovný při hře s pukem. Na Radka Procházku jsme měli z Prostějova dobré reference, navíc už hrával i extraligu,“ vážil odpověď Jiří Režnar. „Žádný z nových hráčů nevyrobil chyby, ty jdou na vrub těm, kteří jsou zde mnohem delší dobu. Čas na jejich rozbor přijde později u videa.“

Otázka dalšího doplnění kádru zůstává otevřená. „Určitě hráče jsme měli vytipované už před měsícem, někteří však začali pravidelně nastupovat a kluby je neuvolnily. Pochopitelně zde hraje roli i otázka peněž,“ krčil rameny vsetínský trenér. Složitou situaci komplikuje i dlouhodobé zranění Josefa Štrauba. A návrat Andreje Galkina může přijít přinejhorším až v prosinci.