Milníky play-off: prostě den blbec

Radek Bařina • 15.03.2019

Nepovedlo se. První semifinálový zápas Chance ligy Vsetínu vůbec nevyšel. Do utkání přitom Valaši nevstoupili zle a v první třetině byli nebezpečnějším týmem. Od druhé periody se však výkon Valachů postupně proměnil v křeč a takticky skvěle hrající Motor České Budějovice nakonec po zásluze dokráčel k první výhře. Není však důvod k panice Vždyť šanci na reparát bude mít Vsetín už v sobotu. Důležité utkání startuje v tradičních 17:30.

Klíčový okamžik: budějovický gól na 1:0

Úvod utkání přinesl očekávanou podívanou. Motor se prezentoval důraznou hrou s aktivním napadáním, Vsetín sázel na technický hokej, dobrý pohyb a rychlé výpady. Optickou územní převahu tak sice měli hosté, Vsetín však byl rozhodně nebezpečnějším celkem. Jeho tři velmi nadějné příležitosti ale vychytal Kváča. To hosté proměnili hned svou druhou větší šanci a tato chvíle zcela změnila ráz utkání. Budějovičtí se uklidnili, soustředili se na dodržování taktického plánu, vsetínskou hru naopak stále více ovládala bezmoc a výkon se postupně měnil na křeč. Úvodní branka byla jednoznačně zlomovým okamžikem utkání.

Hvězda zápasu: Václav Karabáček

Václav Karabáček hraje zatím výborné play-off a svůj zápal potvrdil i v prvním semifinálovém duelu. Po celý zápas patřil k nejnebezpečnějším hráčům Motoru, jeho nejhvězdnější okamžik ale přišel už ve čtrnácté minutě. Karabáček dostal nabito na vrcholek kruhu, bez váhání vypálil a i když mu střela nevyšla úplně podle představ, puk proklouzl pod betonem přesouvajícího se Gáby do sítě. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že právě tento gól bude nakonec gólem vítězným. V závěru sice právě Karabáček utkání zdramatizoval, když vyhodil puk mimo ledovou plochu a putoval za katr, Vsetín však hru 6 na 4 nevyužil. Nic tak nebrání vyhlásit Karabáčka mužem utkání.

Smolař: David Gába

Smolařem utkání je vsetínský muž s maskou. David Gába „proti svým“ neodchytal zlý zápas, inkasoval však branky, které by se daly označit za velmi smolné. První gól už jsme zmiňovali. Proti Karabáčkové střele do protipohybu nestihl vsetínský gólman zaujmout ideální postoj a puk mu pod betonem proklouzl do sítě. Druhý gól pak byl ještě smolnější. Gába nejprve skvělým zákrokem vychytal tutovku Plášila, o pár vteřin později ale doplatil na zlé propadnutí domácí sestavy. První střelu sice domácí dokázali překazit, Endál ale od tyčky vrátil puk do brankoviště a od betonu nebohého gólmana VHK se puk odrazil za brankovou čáru. Davidu Gábovi zkrátka tentokrát štěstí příliš nepřálo.

Zklamalo: nepovedený výkon

Někdy to tak prostě je... Vsetínu první semifinále vůbec nevyšlo. První třetina byla ještě z jeho strany poměrně dobrá, od té druhé už se ale Valachům nedařilo nic. Výraznou měrou k tomu samozřejmě přispěl výborný taktický výkon hostů, kteří měli vsetínskou hru přečtenou, Valaši jim to však notně usnadňovali. Puky jim často přeskakovaly hokejku, souhra vázla, s přibývajícími minutami se hra stále více proměňovala v křeč. Když se k tomu navíc přidaly totálně nepovedené přesilovky, vychází z toho, že hosté se na první výhru v sérii ani příliš nenadřeli. Den blbec zkrátka někdy potká každého a tentokrát se to stalo vsetínským hráčům. Pro Valachy teď bude důležité hodit dnešek za hlavu. Zítřejší zápas začíná od nuly a my věříme, že Vsetínské zastihne ve výrazně lepším rozpoložení.

Zaujalo: perfektně připravení hosté

Bylo znát, že hostující příprava na Vsetín byla skutečně důkladná. Českobudějovičtí odehráli parádní taktický zápas a od stavu 2:0 měli utkání plně pod kontrolou. Sami sice Gábu příliš neohrožovali, ani to však nepotřebovali. Stačilo jim vyčkávat a pečlivě plnit připravený plán. Šlo jim to výborně. Jihočeši měli Valachy dokonale přečtené, výborně předvídali jejich hru a nebylo nic, čím by je Vsetín překvapil. Platilo to i pro přesilovky. Nacvičené kombinace byly pokryté, prostor pro střelu obránců téměř neexistoval… zvlášť když vsetínským kombinacím chyběla rychlost. Po taktické stránce zkrátka zvládl Motor utkání na výbornou.

Číslo dne: 0

Jen jednou se v této sezóně stalo, že Vsetín v utkání nevstřelil ani branku. Bylo to v lednu při prohře 0:6 na ledě Třebíče. Na první domácí duel bez vstřelené branky čekali Valaši až do prvního semifinále. Kváču se jim překonat nepodařilo a nutno dodat, že vzhledem k obrazu hry to ani není příliš překvapivé. Tři dobré šance měl Vsetín v úvodní desetiminutovce, od té doby si ale připsal už jen dvě nadějné příležitosti - ve druhé třetině, kdy Robovi před odkrytou brankou puk přeskočil hůl a v samém závěru, kdy Rác trefil břevno. Dopředu to Vsetínu prostě nešlo a nepomohlo mu ani 8 přesilových her.

Ze statistik: 17+4+3

Čísla výše znamenají počet vsetínských střel na branku v jednotlivých třetinách. Dokonale tak vystihují dění na ledové ploše. Zatímco v první třetině vyhrál Vsetín na střely 17:6, od druhé třetiny byl prakticky neškodný a střelecký aktivnějším celkem byli Jihočeši (4:14, 3:6). Tři střely na branku ve třetí třetině, v níž VHK dotahoval dvougólové manko a hrál čtyři přesilovky, budiž smutným důkazem toho, že na výhru to dnes opravdu nebylo.

Následuje: druhá šance přijde hned v sobotu

Hodit nepovedený první duel za hlavu a soustředit se na zápas číslo dvě. To je teď hlavním úkolem Vsetíňanů. Druhé utkání semifinálové série se totiž odehraje už v sobotu a i tentokrát ho uvidí vsetínský Lapač. My věříme nejen tomu, že k vidění bude povedenější výkon vsetínských bojovníků, ale i tomu, že na Lapač tentokrát dorazí vyšší návštěva a bouřící tribuny poženou hráče za kýženým srovnáním série. Valaši to budou rozhodně potřebovat.

Klíč k úspěchu: najít ztracenou pohodu

V prvním utkání Vsetínští neměli Prospalovu družinu čím překvapit, zvlášť když s přibývajícími minutami bojovali víc sami se sebou než se soupeřem. Do druhého duelu budee třeba, aby zelenožlutí znovu našli klid na hokejkách. Stejně tak budou Vsetínští potřebovat zrychlit a zpřesnit kombinaci a znovu se vrátit k přímočaré hře, které je zdobila v sedmém čtvrtfinále i v úvodu pátečního utkání. Pozorně bude potřeba pracovat také před vlastní brankou, zde jsou totiž Jihočeši velice silní a zejména ve druhé třetině to Vsetínu dávali pocítit. Velice důležité znovu bude vstřelení první branky. Uvidíme, zda se vsetínským trenérům podaří na soupeřovu promyšlenou hru vymyslet nějaké překvapení.

Očekávání: vrátí se Vsetín do hry?

Hosté jsou po prvním zápase na koni, vždyť splnili cíl, za kterým na Valašsko vyrazili. S jídlem ale roste chuť, dobře naladění Jihočeši tak znovu budou chtít Vsetínu vnutit svou hru a vybojovat druhé vítězství. Vsetínští samozřejmě na nic takového nebudou chtít přistoupit, vždyť případná druhá domácí prohra by srazila jejich postupové šance na minimum. Dá se tudíž očekávat dramatická a strhující bitva, jejíž výsledek může hodně napovědět o ambicích obou celků do dalších zápasů.

Předzápasové novinky: David, nebo Janko?

Velké zásahy do sestav se nejspíš očekávat nedají. Největší otazník visí nad brankáři. Budějovičtí dosud v play-off oba gólmany točili, dovolíme si však tipnout, že gólmana, který vychytal nulu, trenéři Jihočechů neposadí. I proto by měl být v brance Motoru znovu Kváča. Časté střídání gólmanů mají ve zvyku i trenéři Vsetína. Dodrží-li obvyklí klíč, měl by se ve svatyni VHK představit Šelepněv. Zda tomu tak skutečně bude se, však ukáže až nedlouho před sobotním druhým semifinále.