Úspěšný návrat ztraceného syna. Nebylo jisté, že se vrátím, říká Theoret

Tomáš Kopecký • 23.12.2018

Zmizel rychle jako voda a nikdo nevěděl, jestli se ještě v zelenožlutém dresu objeví. Na úředníky ambasády tlačil s prosbou o rychlé vyřízení nejen on, ale i klub. Vše se podařilo a Mitchell Theoret je zpět. Bude silnější, než kdy předtím? Obnovená premiéra na Lapači ukázala, že je nesmírně platným článkem týmu, vždyť vstřelil hned 2 branky a po zápase se zaslouženě dočkal mohutných ovací zaplněných tribun. "Fanoušci byli neskuteční, nikdy v kariéře jsem nic podobného nezažil. To dělá z hokeje ještě větší zábavu," říká rodák z Montrealu.

Mezi diváky ve Vsetíně se dlouho spekulovalo, proč jste náhle opustil tým. Mluvilo se o problémech s vízy. Můžete to prosím upřesnit?
Když jsem poprvé přiletěl do Česka, měl jsem zařízené vízum pouze na 90 dnů. Poté bohužel vypršela doba na získání dlouhodobého víza, a tak jsem se musel vrátit do Kanady, zažádat znova, a teprve poté mě po dlouhé době pustili zpět.

Co se tedy dělo v říjnu po posledním zápase v Havířově?
Okamžitě jsem odletěl domů a na ambasádě začal vyřizovat všechny náležitosti. Zabralo to víc než šest týdnů, než jsem dostal z Prahy povolení. Minulý pátek se to konečně vydařilo, a tak jsem hned o den později, v sobotu, letěl do Česka.

Zvažoval jste, že v Kanadě zůstanete? Bylo jisté, že se vše podaří?
Nebylo to jisté, protože jsme nevěděli, jak dlouho to potrvá. Na ambasádě mi řekli, že vyřízení nových víz může trvat dokonce až tři měsíce, což by byl velký problém, protože za tu dobu už by základní část ligy byla skoro u konce. Klub se v této věci hodně angažoval a vyřízení se podařilo urychlit. Jsem rád, že to vyšlo.

Měl jste možnost trénovat s nějakým jiným týmem?
Ano, chodil jsem zhruba čtyřikrát týdně na tréninky v mém předchozím působišti (zřejmě univerzitní tým Ryerson Rams, pozn. red.). Posiloval jsem, udržoval se v dobré fyzické kondici. Bylo to velmi podobné tomu, co se děje tady, jenom mi chyběla zápasová praxe.

Po dlouhé době jste si opět zahrál před domácími diváky. Jak zápas hodnotíte?
Moc jsem si to užil. Hráli jsme velmi dobře. Soupeř sice kvalitně bruslil, ale my jsme ukázali, že patříme mezi nejlepšími týmy v lize. Fanoušci byli neskuteční, nikdy v kariéře jsem nic podobného nezažil. Každý zápas nás hlasitě podporují, mají o hokeji velký přehled, dokážou nás potáhnout v důležitých chvílích. To dělá z hokeje ještě větší zábavu.

Po zápase fanoušci vyvolávali vaše jméno. Jak jste se v tu chvíli cítil?
Cítil jsem se skvěle. Dlouho jsem doufal, že se vrátím, a tohle je pro mě taková satisfakce za to, že jsem nemohl dva měsíce hrát. Nikdy nevíte, jak to bude vypadat, když dlouho nehrajete soutěžní zápasy, takže jsem doufal, že budu pokračovat v dobrých výkonech. Doma jsem se ale udržoval v dobré kondici a cítím se dobře.

První polovina zápasu ale ukazovala, že to nebude proti Frýdku vůbec jednoduché. Co bylo nakonec rozhodující?
Po gólu na 1:2 jsme se zvedli a soupeře jsme přehrávali. Gólman chytal výborně, v obraně jsme je nepouštěli k přečíslení tři na dva nebo dva na jednoho. Když jsme se sami dostali do šancí, dokázali jsme je využít.

Vy sám jste dvakrát skóroval, první branka padla po pěkné individuální akci…
Ano, jeli jsme dopředu a obrana byla otevřená. Dostal jsem se za beka, a poté jsem se rozhodl vystřelit. Podařilo se mi přesně trefit.

Jak si poprvé v životě užijete české Vánoce?
No, vypadá to, že pojedu na Vánoce navštívit své přátele na Slovensko. Nic šíleného neplánujeme, jenom si odpočineme, projdeme nějaké památky a 27. prosince musím být připravený na další zápas.

A máte v úmyslu slavit Boxing Day (tradiční svátek původem z Velké Británie, pozn. red.)?
Běžně v Kanadě Boxing Day slavíme, ale trochu jinak… 26. prosince začíná MS v hokeji do 20 let, což je velký svátek a rádi sledujeme zápasy. Nevím, jestli se mi to podaří i letos, protože mezi Českem a Kanadou je velký časový posun, ale určitě se o to budu snažit (úvodní duel Kanady s Dánskem začíná ve čtvrtek v 02:00 SEČ, pozn. red.).

--

Jestli Mitchell Theoret zvládne ponocovat u šampionátu juniorů, to zatím neví ani on sám, každopádně už ve čtvrtek 27. prosince se můžeme těšit na ukázku jeho hokejových dovedností v posledním zápase tohoto kalendářního roku, který Vsetín odehraje na domácím ledě proti Porubě.

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno