Vsetínské hokejisty čeká souboj s břeclavskými Lvy

Miroslav Šipula • 14.11.2014

Ze severu rovnou na jih. Tak by se v posledních kolech dala ve zkratce popsat trasa hokejistů Vsetína za svými soupeři. Jestliže totiž Valaši v minulém kole cestovali za soupeřem z Frýdku-Místku, v sobotním klání je čeká na jihu Moravy tým Břeclavi. Pro výměnu pořadatelství, na které se oba kluby dohodly, se vsetínští v aréně Lvů představí podruhé v řadě a zároveň naposled v základní části této sezony. Utkání začíná v 17:00!

Jak si jistě každý fanoušek Vsetína pamatuje, tak v posledním vzájemném duelu nepředvedli hokejisté v zelenožlutých dresech nijak oslnivý výkon, a po četných chybách hlavně v obranné činnosti prohráli na širokém břeclavském kluzišti 3:5. Valachům se vůbec nevydařila koncovka utkání a v poslední periodě obdrželi hned tři branky. Byl to zároveň také první zápas, ve kterém se Vsetínu nepodařilo v současném ročníku bodovat. Jaký výsledek přiveze tentokrát?

BŘECLAV: Podle mnohých názorů černý kůň soutěže, mladý tým má sezonu výborně rozehranou

Tým z města na řece Dyji letos předvádí účinný hokej, díky kterému je vidět také zásadní rozdíl v jeho tabulkovém postavení oproti minulému ročníku soutěže. Zatímco v uplynulé sezoně bojoval v minisouboji na dálku s Valašským Meziříčím o to, kdo bude hájit druhou ligu v barážových bojích, z nějž nakonec vyšel lépe, letos zatím tento tým s nejnižším věkovým průměrem v soutěži, drží kontakt s úplnou špicí tabulky. Ztrácí pouhé 4 body na lídra, kterým je právě jeho sobotní vyzyvatel.

V posledním odehraném kole však jízdu Lvů malinko zbrzdilo právě Valašské Meziříčí. Břeclavanům se po většinu zápasu nedařilo plnit roli papírového favorita a pustili Bobry po dvou odehraných třetinách dokonce do vedení. To si sice později získali na svou stranu, nicméně v koncovce klání ho neudrželi. Po vyrovnávací brance Valachů přišlo na řadu prodloužení, ve kterém nakonec Lvi urvali vítězství. Trenér Radek Haman komentoval utkání se slovy: „Směrem dopředu to nebylo ideální, moc nám to tam teď nepadá. Asi v polovině zápasu jsme stáhli sestavu na tři lajny a trošku se to zlepšilo. Přesto ValMez dvakrát vedl a alespoň bod si zasloužil. My jsme si šli za body asi trošku víc, rozhodla přesilovka v prodloužení, kdy nám to tam padlo. Dva body jsou opravdu vybojované a pro nás důležité.“

Proti lídrovi tabulky ze Vsetína budou chtít Lvi své ofenzivní trápení zlomit. Mladí hráči, kteří mnozí přišli do Břeclavi až před začátkem sezony, jsou hladoví po úspěchu a také po kanadských bodech. Pikantní utkání znovu odehraje vsetínský odchovanec, ještě loni v zelenožlutém dresu hrající Dominik Tobola. Dominik je stále nejproduktivnějším hráčem Břeclavi (5+10), jemuž v tabulce produktivity dýchají na záda jeho spoluhráči z útočné formace Kristian Kučera (9+5), zároveň nejlepší střelec Lvů, a v zápase s Bobry dvakrát bodující Martin Červenka (4+10).

Kdo bude hájit Břeclavskou branku, se dá lehce odhadnout. Nejvíce vytěžovaný strážce svatyně Lvů je Michal Šurý, který si letos připsal dvě čistá konta a průměr obdržených branek na utkání má 3,07.

VSETÍN: Po pauze znovu návrat na pozici lídra, nepříznivá je však velká marodka

Vsetínští hokejisté se po posledním kole posunuli opět na čelo žebříčku, kde je na krátký čas vystřídala ostravská Poruba, když Valaši měli nucenou pauzu v zápasovém harmonogramu kvůli letošnímu lichému počtu týmů ve východní skupině. Vsetín prožívá nejlepší nástup do ligové sezony od svého znovuzrození a svou vydobytou první pozici nebude chtít dát lacino.

Vsacané v posledním kole zdolali předposlední Frýdek-Místek. Na českotěšínském zimním stadionu kde se utkání hrálo, se však na bodový zisk velmi nadřeli a přispěla jim k němu také notná dávka štěstí, když po gólové honičce, která se od druhé třetiny na ledě odehrávala, měl v sedmapadesáté minutě poslední slovo Ondřej Slováček.

Vsetín se v poslední době potýká s nebývale vysokým číslem zraněných hráčů. Na utkání proti Frýdku-Místku přijel jen s pěti obránci. Chybí Adam Mikšovský s Martinem Ambruzem, u kterých se kvůli poraněnému oku jen těžko dá odhadovat datum návratu, dále je se zraněným kolenem na nějaký čas mimo hru Martin Kubo, a s problémy s třísly se již delší dobu potýká letní posila Michal Nedbálek.

Druhá letní posila zelenožlutých barev Jan Kolařík však plní očekávání na jedničku. Stále atakuje první příčky v tabulce kanadských bodů skupiny východ (9+8) a také vede mladý útok, kde se po jeho boku každým zápasem zlepšuje navrátilec do vsetínských služeb, již zmiňovaný Ondřej Slováček, a pozadu nezůstává ani David Hrazdira, ke kterému se po dobrých výkonech začalo přiklánět i střelecké štěstí. To se v posledních zápasech také drží hokejky Josefa Daňka, kterému zdatně sekunduje Martin Kývala.

Od zápasu v Břeclavi také přibude na soupisce VHK zajímavá posila do obranných řad. Už v sobotu se totiž bude moci prezentovat ruský bek Alexander Grebenjuk. Tento ruský hokejista a rodák z Chabarovsku má zkušenosti z mládežnických celků mateřského Amuru, ale také Novokuzněcku. Jak si povede v zelenožlutém dresu zajímá jistě nejednoho fanouška.

Stálice v brankovišti VHK. To je Petr Hromada. Muž, kvůli jehož brilantním výkonům které předvádí, se letos do branky téměř nedostává jeho kolega Lukáš Plšek, byl i přes čtyři obdržené branky v minulém utkání oporou. Dá se tedy předpokládat, že se na něj trenéři Hlobil s Jenáčkem spolehnou i v Břeclavi.

Sestavy v minulém kole:

HC LVI Břeclav: Šurý (Hübner) – Miklík, Směřička, Sedlák, Dittrich, Novák (A), Fejt – Nováček, Zháňal (C), Beneš (A) – Kučera, Tobola, Červenka – Čápek, Medřický, Buhaj – Papp, Höss, Kubáč

VHK Vsetín: Hromada (Plšek) – Haloda, Báchor, Tichý, Hurtík, Žabčík – Hruška, Vaněk, Zúbek – Slováček, Hrazdira, Kolařík – Štrbík, Daněk, Kývala – Vítek, Podešva, Uchin