Čechmánek ztrácí post jedničky

Aleš Koňařík • 31.10.2001

P h i l a d e l p h i a / V s e t í n - Zajímavé časy nyní prožívá brankář Roman Čechmánek. V minulé sezóně jasná jednička Filadelfie a finalista Vezinovy trofeje v dnešních dnech pouze přihlíží ze střídačky, kterak stoupá hvězda Briana Bouchera. Ten v posledních dvou zápasech inkasoval pouze jednou, proti Washingtonu i s Jaromírem Jágrem vychytal dokonce nulu. V opačném gardu se tak opakuje situace z loňského roku, kdy po nečekaně špatném startu Letců dostal šanci náhradník Čechmánek a post prvního gólmana už nepustil.

„Boucher má nyní vážnou šanci vybojovat zpět místo jedničky“, píše filadelfský Inquirer a pokračuje: „Boucher vypadá v brance více soustředěně, zlepšil se při pokrývání dorážek. Pohybuje se rychleji než Čechmánek.“ Statistiky také hovoří v Čechmánkův neprospěch. V šesti zápasech inkasoval 18 branek, což činí průměr 3,06 branky za zápas při 88,1 procentní úspěšnosti zásahů.

Ačkoliv se všeobecně předpokládalo, že Čechmánek bude po veleúspěšné sezóně bez diskusí jedničkou, úvod soutěže tomu nenasvědčoval. Trenér Barber pravidelně střídal oba své brankáře a například v Detroitu nedošlo k očekávanému souboji Hašek – Čechmánek. Nastoupil totiž Boucher. Bývalý vsetínský brankář naposledy nastoupil proti Ottawě, ale po pět obdržených gólech střídal. Od té chvíle jej loňský náhradník nepustil mezi tyče a chytil fazónu.

„Obrana Filadelfie hrála v těchto zápasech špatně,“ říká Mike Anderson z Filadelfie. „Svým brankářům vůbec nepomáhala. Někteří lidé si ale myslí, že by Boucher měl být prvním brankářem. Podle mě měl pouze jedinou vydařenou sezónu a je stále příliš mladý. Čechmánek je zkušenější a stojí za ním úspěchy na světových šampionátech nebo ve vaši lize.“

Prozatím se zdá, že návrat na vydobyté pozice nebude mít Roman Čechmánek jednoduchý. Ve čtvrtek se proti Pittsburghu představí v brance opět Brian Boucher.