Ice Breakers: Lapač znovu dobyt

Radek Bařina • 31.10.2011

Jubilejní desáté valašské derby je za námi a Vsetín dál čeká na první domácí výhru z tohoto prestižního duelu. Bobrům z Valašského Meziříčí se totiž podařila odplata za vsetínskou výhru z jejich ledu a na Lapači zvítězili 2:0. Na následujících řádcích jsme se pokusili nalézt a popsat okolnosti, které se dle našeho názoru největší měrou zasloužily o to, že i na pátý pokus se Valašskému Meziříčí podařilo dobýt svatostánek Valašského hokejového klubu.

Přesilovky - sedm marných pokusů

Některé věci se jen tak nemění a platí to i pro klíčové okamžiky valašských derby. Snad ve všech Ice Breakers týkajících se těchto prestižních soubojů byly mezi klíčovými momenty vyjmenovány přesilovky. Ani desáté derby nemůže být v tomto ohledu výjimkou. Hned sedm přesilových her, z toho navíc půl minuty dvojnásobné početní výhody, hráli hokejisté VHK Vsetín. Výsledek? Nula branek, čtyři šance a ztráta sebevědomí. Jen tři ze sedmi přesilovek byly aspoň trochu nebezpečné, ty ostatní vsetínští povětšinou strávili tím, že vyváželi puky od své branky do útočného pásma, aby se pro ně vzápětí obratem vraceli. A když už se VHK podařilo získat vhazování v útočném pásmu, většinou ho prohráli a Valašskomeziříčští bez rozpaků odpálili puk k Plškovi.

Trenéři Vsetína dali v přesilovkách příležitost všem třem útokům, výsledek ale byl v podstatě totožný. I kouč Hlobil moc dobře věděl, že přesilovky byly základem vsetínské prohry a po zápase z toho byl hodně sklíčený: „Nedali jsme ze sedmi přesilovek ani jeden gól a to pak se soupeřem, jako je Valmez, nemůžeme vyhrát. Nedovedu si to vysvětlit, na tréninku to všechno jde, i přesilovky, pak přijde zápas a my jsme nervózní, puk nám přeskakuje hokejky, nevyhrajeme buly v útočném pásmu…“

Hostující hráči si hru v přesilovkách moc nevyzkoušeli. Jednu hráli v závěru prvního dějství. Předvedli v ní ukázkový zámek a dlouho svírali zelenožluté, větší příležitost si ale nevytvořili. Druhou hru v početní výhodě prožili Bobři až ve třetí třetině za stavu 2:0 a bylo na ní hodně patrné, že víc než o vstřelení branky jim jde o to neudělat zbytečnou chybu. Hosté však přesilovky ani nepotřebovali, k výhře jim stačila skvěle zvládnutá hra v oslabení, plná rychlého přístupu, chytrosti a důrazu.

Taktická hra Bobrů - obrana slaví úspěch

Bobři sice neoslnili atraktivní hrou ani množstvím šancí, po taktické stránce byl však jejich výkon naprosto precizní. Bílo-modří předvedli přesně to, co se od mužstva hrajícího na ledě soupeře čeká. Zodpovědná a pozorná hra dozadu, minimalizace napáchaných chyb a při vhodných příležitostech rychlé výpady k brance soupeře. Přesně s tímto Bobři na Lapač přijeli a přesně toto dodrželi. Jejich výkon byl od prvních minut pozorný, zodpovědný a bylo znát, že k derby přistoupili, jak se sluší a patří. Samozřejmě ani jejich hra nebyla bez chyb, vždyť kdyby hráči dokázali nechybovat, pravděpodobně by hráli v poněkud vyšší soutěži, než je druhá liga. V každé třetině si hosté vybrali jedno hluché období, kdy pustili VHK do několika šancí, jinak ale pracovali znamenitě. Vsetín měl takřka po celý zápas soustavný tlak, přesto se ale stávalo, že se dlouhé minuty nedostával ke kloudnému ohrožení Slovákovy svatyně.

VHK stálo hodně sil, probourat se s pukem přes obrannou hradbu na modré čáře. Hosté byli v soubojích důraznější a díky dobrému pohybu se jim poměrně úspěšně dařilo zastavovat i hbité mladíky v zelenožlutých barvách. Minimálně po taktické stránce tudíž Valašské Meziříčí sehrálo znamenitý zápas. Spokojenost neskrýval ani zkušený trenér Bobrů Jaroslav Stuchlík: „Z nuly vzadu mám jako trenér dvojnásobnou radost. Chyby tam byly, ale Vsetín se naštěstí trápí v koncovce. Vyhrát na jeden gól je super, na dva taky. Přestřelky 7:6 a podobně možná baví lidi, ale toto je jistota.“

Koncovka - bez gólu to nejde

Valmez sice předvedl výborný výkon směrem dozadu, ten by mu byl ovšem k ničemu, kdyby Vsetínští proměnili alespoň čtvrtinu šancí, které si během zápasu vytvořili. Leč bohužel, zatímco po první čtvrtině základní části si všichni pochvalovali, že to tam hráčům VHK padá, po nepovedeném vstupu do čtvrtiny druhé nastal zlom a s ním i trápení v zakončení. Proti Bobrům dosáhla tato křeč vrcholu a Vsetínu se přes množství šancí nepovedlo vstřelit jediný gól.

První třetina přinesla čtyři šance na straně VHK, tři na straně Valašského Meziříčí. V té největší se ocitl Ondřej Hruška, jehož střelu ale vytěsnil brankář Slovák na tyč. V závěru třetiny měl obrovskou příležitost i Korčák, který v přečíslení pálil pohotově, nicméně na Slováka si nepřišel ani on. Hosté své příležitosti nasbírali vesměs vprostřed třetiny, v té největší ale Ambruz nevyzrál na Plška. Druhá třetina skončila na šance 6:5 pro VHK. Tři ze svých pěti šancí si přitom Bobři připsali během jediného střídání v okolí 25. minuty. Sérii chyb Vsetína ale nepotrestali, i když po střele Davida Vargy byli blízko – puk skončil na tyči. Pátá a poslední šance Bobrů ve druhé třetině už ale přinesla branku. Ujetý Vašut totiž zakončil brejk přesnou střelou k tyči a hosté se mohli radovat. Vsetín si připisoval své příležitosti především v úvodu a závěru třetiny. Korčák s Vaňkem ale na Slováka znovu nevyzráli, neprosadil se ani z otočky bekhendem střílející Bajtek a asi největší šanci ve druhé třetině neproměnil Ondřej Hruška. Ten tísněn a možná i lehce faulován nedokázal dorazit puk do polo-odkryté branky.

Jestliže úvodní dvě třetiny byly, přes optický tlak Vsetína, na šance poměrně vyrovnané, třetí dějství a především jeho první polovina, přinesla smršť zelenožlutých příležitostí. Celkový poměr třetiny skončil 9:2 pro VHK. Jenže zatímco Bobři ze dvou možností jedenkrát udeřili, Vsetín se i nadále trápil. Korčák s Vaňkem byli sami před Slovákem, prvně jmenovanému ale při kličce utekl puk. Bajtek střílel během několika sekund dvakrát z bezprostřední blízkosti, jednou ale minul, podruhé narazil na Slováka. Sprušilovi se před prázdnou bránou zamotal odražený puk pod brusle, Petr Hruška se prokličkoval až před brankáře ale minul, střeleckou hůl si zapomněl i Vítek... Na šance tedy Vsetín celkově vyhrál 19:10, přesto se z branek radovali pouze hosté. Koncovka tak očividně byla klíčovým faktorem 10. valašského derby.

Hvězda utkání - gólman Jiří Slovák

Když se Olomouc, jakožto mateřský klub brankáře Slováka, rozhodla, že místo do Prostějova, kde Slovák strávil loňskou sezónu, pošle tohoto gólmana do Valašského Meziříčí, zavládlo mezi Jestřáby velké zklamání. Včerejší výkon Jiřího Slováka pak jasně ukázal, proč o něj v Prostějově tolik stáli. Slovák předvedl jistý výkon, neudělal jedinou chybu, a byť mu nejednou pomohlo štěstí, Slovák si to za svůj výkon zasloužil. Navíc působil klidným dojmem, což mělo dobrý vliv i na hráče před ním. Puky mu skoro nevypadávaly, a když už, tak to bylo po obtížných zákrocích. Bezesporu to byl nejlepší výkon, který brankáři, na Lapač přijevších mužstev, v této sezóně předvedli. Udržené čisté konto pak bylo jen sladkou třešničkou na výkonu gólmana, který byl všeobecně pasován za největší hvězdu derby.

Když už je řeč o brankářích, rozhodně nemůžeme nezmínit toho Vsetínského. Příležitost chytat dostal Lukáš Plšek a podal velmi dobrý výkon. S brankami mohl těžko něco udělat. Vašut svůj nájezd zakončil šikovně umístěnou střelou a při druhé brance z hole Bokroše se Plšek ocitl sám proti hostujícímu střelci, který nezazmatkoval a brankáři svou šikovnou dlouho kličkou nedal šanci. Jinak vsetínský brankář předvedl několik jistých zákroků, zejména proti Ambruzově tutovce z první dvacetiminutovky zapracovala jeho vyrážečka vskutku čarovně. Přes dobrý výkon ale i on odcházel ze stadiónu zklamaný.

Zkušenosti, pohoda…

Sebevědomí, klid a pohoda, nabyté v úvodu sezóny jsou pohříchu fuč a na Vsetíně nyní poznávají nepříjemnější část roku. Série porážek, navíc proti papírově slabším soupeřům, se na rozpoložení zelenožlutých viditelně podepsala. Vsetínští bojovali, chuť ani nasazení se jim rozhodně upřít nedají, lehkost, s jakou se prosazovali v předešlých zápasech, však byla v derby v nedohlednu. Velice výmluvný je následující fakt: Zatímco dříve Vsetín vládl posledním třetinám, ve kterých dokázal strhávat zápasy na svou stranu, v posledních kolech už tomu tak nebylo a duel s Bobry tento fakt jen potvrdil. „Já doufám, že se zvedneme, protože kluci ten hokej umí hrát, akorát to mají teď v hlavě pomotané,“ okomentoval současné rozpoložení svých svěřenců trenér Hlobil.

Vsetín se pokusil Bobry zaskočit útokem sestaveným výhradně z třineckých juniorů. Lajna Kajaba – Bajtek – Hegyi, však na zkušeně hrajícího soupeře recept také nenašla. Rychlonozí útočníci sice několikrát provětrali obranu hostů, ani jejich mladický elán ale nestačil na přeci jen zkušenější formace Bobrů. Do třetí třetiny trenéři formaci rozdělili. Bajtek se prohodil s Ondrou Hruškou, Hegyi byl vystřídán Sprušilem. Přes snaživý výkon mladých posil se tak dá říct, že hostující zkušenost tentokrát nad dravým mládím zvítězila.