Kucharczyk: Před lety jsem byl hrozný hráč

Aleš Koňařík • 22.09.2001

V s e t í n – Radim kdo? Ptala se ještě před dvěmi lety asi většina vsetínských příznivců. Dvaadvacetileté křídlo a odchovanec místního hokeje Radim Kucharczyk byl jen jedním z hráčů, kteří se hvězdným týmem jen mihli, aniž v něm zanechali vážnější stopu. Kucharczyk dostal poprvé šanci zahrát si nejvyšší soutěž v roce 1999, kdy díky známým potížím se sestavou alternoval ve třetí pětce. Ničím ale příliš nezaujal a po návratu Patery s Procházkou se po něm slehla zem. Jeho další kroky vedly do slovenské extraligy, odkud se loni vrátil a nastupoval v dresu druholigového Šumperka. Na přelomu roku si jej však trenéři stáhli na Vsetín a od té doby začala jeho hvězda pomalu, ale jistě stoupat.

Po zbytek loňské sezóny dostával příležitosti jen občas a jako desátý útočník spíše jen zaskakoval za zraněné spoluhráče. Změna oproti nevalnému začátku před čtyřiadvaceti měsíci však byla na první pohled patrná. Kucharczyk zaujal jemnou technikou a důrazným tahem na branku.“ Jednoduše, před lety jsem byl hrozný a teď jsem alespoň průměrný,“ prohlásil s úsměvem samotný hokejista. Neuvažoval tehdy, kdy se s ním nepočítalo, o změně působiště? „Přemýšlel jsem o tom,“ přiznává Kucharczyk.“Vlastně jsem byl i na chvíli ze Vsetína pryč, ale po mém posledním angažmá na Slovensku jsem se nedohodl na výši smlouvy. Vrátil jsem se zpátky, do Vánoc hrál druhou ligu v Šumperku, a pak si mě trenéři opět stáhli sem. Nakonec, na Vsetíně jsem rád.“

V probíhajícím ročníku je se čtyřmi góly nejlepším střelcem mužstva a spolu s Jiřím Hudlerem tvoří trochu překvapivě nejúdernější formaci Vsetína „S Hudlym (Hudler) jsem hrál už před dvěmi lety v juniroce a docela se nám dařilo,“ vysvětloval, „ale nečekali jsme, že to půjde stejně dobře i v extralize. Víme o sobě, dokážeme si vyměnit puk a mě tam padají i góly.“ Úspěšná formace má však jednu slabinu: „Nechce se nám bránit, všichni tři jsme hráči, co rádi dávají góly. Zato hrát dozadu, to nám příliš nejde,“ domnívá se křídelník.

Dobrou formu potvrdil i v pátečním zápase se Spartou. Jako jeden z mála byl pro branku favorita extraligy hrozbou a vstřelil také dva góly domácích. „Sparta má skvělý tým, jsou i pěkně rozjetí,“ řekl na adresu soupeře. „Trestali všechny naše chyby, které jsme udělali třeba jen v první třetině a pak hráli to, co potřebovali. Ve třetí třetině nás už k ničemu nepustili. Každopádně, náš dnešní výkon byl špatný.“ Hodnocení se, jak vidno, lišilo od rétoriky trenérů.

Shoda byla jedině v momentu, který rozhodl o vítězi zápasu. Tou byla laciná branka ke konci první třetiny, kterou se Sparta dostala do vedení. „Kdyby nepadl gól na tři dva, zápas by byl o něčem jiném. Šli jsme do zbytku utkání s tím, že musíme vyrovnat. Otevřeli jsme hru a tím pádem dostali další dva góly,“ popsal další průběh hry Kucharczyk.

Hned následující den čeká vsetínské zápas v Karlových Varech. Což znamená trmácet se přes celou republiku a před televizními kamerami odehrát důležitý zápas. Pro Vsetín možná důležitější než střet se Spartou.“ Hrajeme proti soupeři, nad kterým bychom měli vyhrát. Alespoň papírově,“ dodal k tomu Kucharczyk.

Vyhrát, to je nyní pro vsetínské nesmírně důležité. Mimo jiné i pro gólmana Radka Biegla, který nemůže hovořit o povedeném začátku. Co zápas, to minimálně jeden laciný gól, přes skutečnost, že obrana svého brankáře nechává často na holičkách. Radim Kucharczyk se při otázce, jak mužstvo podporuje gólmana, poněkud ošíval. „Nechci to moc komentovat. My hráči za ním stojíme, ale víc k tomu opravdu dodávat nebudu.“ Je však skutečnost opravdu taková?