Vary kontra Vsetín aneb souboj nejhorších útoků soutěže

Aleš Koňařík • 06.10.2005

V s e t í n – První čtvrtina extraligy bude víkendovými zápasy zkompletována a Vsetín je stále bez jediného vítězství. Nepodaří-li se mu bodovat ani ve Varech, zůstane přikován na posledním místě extraligové tabulky. Soupeř Vsetína v posledních dvou kolech neprodyšně uzavřel svou branku, ale střelecky se v zápasech na ledě Českých Budějovic a Liberce neprosadil. Karlovarští střelci zaznamenali jen o branku více, než útočníci Vsetína (14-13). Proti svému bývalému klubu nenastoupí Roman Čechmánek, v brance Energie se totiž ke skvělým výkonům rozchytal Lukáš Mensator.

Loňská Energie: Play-off stále jen sen

V konfrontaci s extraligovém „rokem hvězd“ se stejně jako v minulých letech opět rozplynuly karlovarské sny o účasti ve vyřazovací části extraligy. V úvodu ročníku se sice Vary bez jediné posily z NHL překvapivě držely ve středu tabulky, listopadové a prosincové zápasy (3 vítězství z 15 utkání) však tým srazily hluboko pod postupovou osmičku. Energie sice v závěru nasadila k velkému finiši, jenže ztrátu se jí již dohnat nepodařilo. Karlovy Vary obsadily konečné 10. místo, byl to druhý nejlepší výsledek Západočechů v nejvyšší soutěži. Pokud lze sezónu bez play-off hodnotit jako úspěšnou…

Start do sezóny: Rozčarování

Energie pro nový ročník navýšila rozpočet a štědřejší sponzorský měšec umožnil klubu porozhlédnout se po zvučných posilách, který by tým měly konečně protlačit mezi nejlepších osm. Nejvíce frekventovaná byla přestupová cesta ze Vsetína, odkud k „energetikům“ zamířilo trio Roman Čechmánek, Ondřej Němec a Tomáš Vak. Především v obranných řadách nový tým vstoupil pod vedením kouče Zdeňka Venery do sezóny prohrou 1:2 v Pardubicích.

Následná domácí remíza 0:0 se Znojmem naznačila, že se střeleckou formou se tým Energie minul. Prvního vítězství se tak Vary dočkaly až v 6. kole v derby proti Plzni, jenže po další domácí prohře 1:4 nastalo v Karlových Varech zemětřesení. Tým opustili ex-vsetínští Tomáš Vak (Č. Budějovice) a Radim Kucharczyk (Slovan Bratislava), mdlý útok by měly povzbudit nové tváře, Pavel Selingr (Znojmo) a Zdeněk Pavelek (Třinec).

V posledních dvou kolech uhráli karlovarští hokejisté dvě remízy 0:0, když Čechmánka v brance, kterému úvod sezóny nevyšel, skvěle zastoupil Lukáš Mensator. Útočná produktivita Energie však zůstává nadále chabá.

Změny v kádru:

Příchody: David Kudělka - obránce (zámoří), Petr Macholda - obránce (Kassel), Miroslav Duben - obránce (Liberec), Ondřej Němec - obránce (Vsetín), Josef Řezníček - obránce (Sparta), Tomáš Vak - útočník (Vsetín), Roman Čechmánek- brankář (Vsetín) Libor Ustrnul- obránce (Gwinnett)

Odchody: Richard Bauer - obránce (Vsetín), Roman Málek - brankář (Plzeň), Aleš Krátoška - útočník (Slavia), Zdeněk Šmíd - brankář (bez angažmá), Zdeněk Kutlák, obránce (České Budějovice), Tomáš Harant - obránce (České Budějovice), Dmitri Suur - obránce (bez angažmá), David Kudělka - obránce (České Budějovice), Edgars Masalskis- brankář (hostování), Kamil Tvrdek- útočník (hostování), Vojtěch Polák- útočník (Dallas)

Posila léta: Roman Čechmánek, brankář

Že Čechmánek ve Vsetíně po minulém ročníku nezůstane, bylo prakticky jasné ještě před jeho skončením. Čtyřiatřicetiletý brankář zřejmě definitivně uzavřel kapitolu s názvem NHL, kde naposledy nastupoval za L.A.Kings a v poslední sezóně před výlukou nepostoupil s Kings do play-off. Nepovedlo se mu to ani se Vsetínem, kde jej většinu času trápily zdravotní potíže. Do Karlových Varů odešel za novou výzvu, zdá se však, že v posledních letech Čechmánka opustilo herní štěstí a už není takovým postrachem, jako býval v dobách největší vsetínské slávy.

Vsetín stále bez zraněného Janků

Prohraje-li Vsetín ve Varech, prohloubí se tím ztráta na zbytek extraligového pole – zatím mají Valaši na dostřel jediného vítězství jak Karlovy Vary, tak Litvínov. Jenže v případě Vsetína je zatím slovo „výhra“ stále jen abstraktním pojmem. „Budeme chtít v Karlových Varech vyhrát. Musíme ale usilovně pracovat, abychom neopakovali chyby, kvůli kterým jsme o předchozí body přišli,“ řekl k důležitému duelu ve Varech kapitán Roman Stantien.

Loňská bilance Vsetín vs. Energie

Energie - Vsetín 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky:
4. M. Dvořák (Alinč, Milan Procházka), 31. Hurtaj (Tomík), 55. Lipianský (Tomík) - 18. Demel (Kovář, Vak).

Vsetín – Energie 9:2 (1:2, 4:0, 4:0)
Branky:
15. Němec (Vak), 27. Vak (Němec), 31. Brabenec (Somík, Klesla), 36. Vlach, 38. Zadina (Gýna, Frolo), 44. Demel, 53. Radivojevič (Klesla, Frolo), 57. Němec (Vak), 60. Demel (Somík) - 1. Hlavačka (Kraft), 12. Alinč (Milan Procházka).

Energie - Vsetín 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Branky:
16. Kraft (Suur), 22. Petr Kumstát (Alinč, Skuhravý), 32. Alinč (M. Dvořák, Hurtaj), 36. Petr Kumstát (A. Nedorost), 38. Kraft (A. Nedorost, V. Polák) - 26. Somík.

Vsetín - Energie 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Branky:
4. Hubáček (Vlach) - 1. Košťál (Kumsták, Kutlák), 5. Ptáček (Dvořák, Kraft), 12. Nedorost (Dvořák, Harant), 24. Hlavačka (Košťál, Kutlák), 36. Dvořák (Kraft, Ptáček).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Hovi - Kučný, Štefanka F., Nedbálek, Bauer, Hrabal, Lamberg - Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Hruška O., Steiner - Gorev, Ivan, Bacul - Duba, Dubec.

Karlovy Vary: Mensator - Ptáček, Duben, Macholda, J. Řezníček, Němec, Polák, Ustrnul, Krajíček - Dvořák, Hurtaj, A. Nedorost - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Alinč, Selingr - Jakub Bauer, Pech, Pavelek.